Užpuolimas karčemoje

Karaliaučius-Kaunas-Vilnius-Ryga Vilnius
Grįžti atgal

Lenkijos ir Lietuvos karčiamos garsėjo prasta reputacija. Anot keliautojų, jos prastesnės net už ispaniškąsias, kurios paslaugų kokybe kraupino XVII–XVIII amžių Europą.

Prancūzų bajoras Gaspardas de Tende (1618-1697) yra pastebėjęs, kad Abiejų Tautų Respublikoje nebuvo pakelės užeigų kaip Vakarų Europoje. Tokių, kuriose būtų galima padoriai pernakvoti lovoje. Anot jo, "...šiame krašte dažniausiai galima rasti medinius pastatus, vadinamus karčema, kuriuose tenka nakvoti kartu su gyvuliais – arkliais, karvėmis ir kiaulėmis – lentomis apkaltoje ir šiaudais dengtoje arklidėje...". Toliau jis rašė, kad taip, šios daržinės gale, paprastai, yra šildoma pirkia, bet joje negalima būti (ypač vasarą) dėl nepakeliamos smarvės, musių, blusų ir blakių. Tos patalpos niekas nevėdina, tad užsienietis geriau renkasi nakvoti arklidėje nei šildomoje patalpoje, kurioje gyvena smuklininkas su visa šeima ir dar laiko statinę raugintų kopūstų. Jų kvapas yra ypač nepriimtinas keliautojui.
Greta visų šių nemalonumų, karčema buvo visiškai nesaugi vieta. Teodoras Jevlašauskis (1546-1619) aprašė, kad kelionės į Kauną metu „...kai nakvojau Rykantuose, plėšikai vos manęs neužmušė, bet su Dievo pagalba nemaža vilniečių gurguolė atvyko į tą vietą ir plėšikai išsibėgiojo. O šeimininkas, kažkoks nedorėlis, išsisukinėjo, kad ką gi jis galįs padaryti, jei nakčia [jie] būriu susirenką ir darą, ką nori…“.

Užpuolimą karčemoje aprašė ir mozūrų bajoras bei avantiūristas Janas Chryzostomas Pasekas (1636–1701). Jis keikė lietuvius po kivirčo Vilniuje 1662 m. ir lygino lietuvį su kiaule, esą abu sutverti batviniams ėsti. Ant vienos Vilniaus smuklės sienos jis net palikęs tokį pašaipų eilėraštį: „...Kodėl mane, kekšės sūnau, durniau, užpuolei? / Po to Vilniuje batvinių nė neragavau, / Nes tai viralas kiaulėms, valgymui netinkamas. / Matau, Lietuvis ir kiaulė abu labu tokie: / Kiaulė šniukštinėdama nors naktimis slankioja, / O Lietuvis gi plėšti – kaip apakęs. / Tai še, Lietuvi geras: atmink plėšimą, / Kai lenkišku kardu dovaną kakton gavai…“.

Šaltiniai: Laužikas, Rimvydas, Belyj, Aleksandras, Rimydis, Tomas, and Astrauskas, Antanas. Senojo Vilniaus skoniai. of Vilniaus Universitetas Visiems. Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2023.
Pasek, Jan Chryzostom: Pamiętniki, Kraków, 1929.
Tende, Gaspard De: Relation Historique De La Pologne: Contenant La Pouvoir De Ses Rois, Leur élection Et Leur Couronnement, Les Privileges De La Noblesse, La Religion, La Justice, Les Moeurs Et Les Inclinations Des Polonois; Avec Plusieurs Actions Remarquables, Paris 1686.

Peržiūrėti stotelių sąrašą

Kiti pasakojimai:

">
Jano Szyttlerio medžiotojų valgiai
Karaliaučius-Kaunas-Vilnius-Ryga
Be kategorijos