Panerių žmogžudžiai, arba razbaininkai (pagal Motiejų Valančių)

Karaliaučius-Kaunas-Vilnius-Ryga Vilnius

Senovėj upė Vilija vadinos Neris. Kalnai netoli nuo Vilniaus, ties ta upe esantys, lig šiolei yra vadinami Paneriais.

Lenkų gadynėj tie kalnai buvo užaugę su traškančiomis giriomis; gyveno juose briedžiai, šernai, meškos, kiti medės paukščiai ir žmogžudžiai. Tų taip apsčiai buvo, jogei ir vyresnybė pagaliau su žalnieriais negalėjo jų išieškoti nei išnaikinti. Razbaininkai tie užvis užpuldinėjo ponus, nuo Kauno į Vilnių važiuojančius, nes numanė į miestą netuščius keliaujant. Vieną kartą jaunas bajoraitis Ignacius Rudė iš Žemaičių su reikalais jojo raitas į Vilnių...(toliau iki p. 371 apie susidūrimą su razbaininku, kurį Raudė iš „pikštilietos“ peršovė). Motiejus Valančius, Raštai. T. 1. Vilnius: Vaga, 1972, p. 370-371.

Vilnius Barberinio žemėlapyje
Vilnius