Kaip T. Jevlašauskis liko gyvas?

Karaliaučius-Kaunas-Vilnius-Ryga Vilnius

LDK bajoras Teodoras Jevlašauskis (g. m. 1546–po 1619 m.), dirbęs mokesčių rinkėju, tarnavęs valdovo dvare ir didikams, paliko atsiminimus, kuriuose aprašė savo gyvenimo epizodus, darbo keliones, kurių metu patirdavo nuotykių.

Vieną įdomesnį atsitikimą jis mini nutikus Rykantuose, kuomet 1586 m. kovo 5 d., darbo reikalais jis vyko iš Vilniaus į Kauną. Kelionėje jis apsinakvojo Rykantų smuklėje, kurioje netikėtai buvo užpultas pasirodžiusių plėšikų, bet nuo šios nelaimės ir galimos žūties jį išgelbėjo netikėtai atvažiavusi gausi vilniečių pirklių gurguolė. Plėšikai jų išsigando ir išsibėgiojo. T. Jevlašauskio žodžiais - Viešpačiui Dievui ačiū už apgynimą! Po to, jie vis kartu kvotė smuklės šeimininką, kad nustatyti užpuolikų asmenybes, bet smuklininkas įtikinėjo, kad jis nieko negalįs padaryti, kai nakčia susirenką plėšikai ir daro čia ką tinkami. Anuomet smuklės buvo ne tik nusikaltėlių susirinkimų vietos, kurie jie gerdavo, valgydavo ir lošdavo, bet kartu ir vogtų daiktų supirkimo punktai.

Rykantų bažnyčia

Šaltiniai: Jevlašauskis Teodoras. Atsiminimai. Parengė D. Vilimas. Vilnius, 1998, p. 52.

Kelių blokada
Jurbarkas